Egyházközségi hozzájárulás
Az egyházközség, azaz a plébánia működési feltételeinek biztosítása a közösség minden tagjának felelőssége. Az ehhez való anyagi hozzájárulás a történelemben mindig is a testvérek anyagi lehetőségeihez mért volt, általában 10-50% között. A mai keresztényektől is kérjük ennek megfizetését: az egyházközségi hozzájáruláson és a perselypénzen kívül nincs ugyanis állandó bevételi forrása az egyházközségnek.
Az oldal tartalma
Figyelem, bankszámlaszámunk megváltozott!
Az eddigi, OTP Banknál vezetett számlánk helyett a CIB Banknál nyitottunk számlát. Új számlaszámunk: 10702404-75171845-51100005
Kérjük, amennyiben szükséges, a banki partnereknél történő frissítés mellett a csoportos beszedést is állítsa az új számlaszámra!
Mire fordítjuk az egyházközségi hozzájárulást?
A közösség tagjainak ezen hozzájárulásából fedezzük a plébánia és a templom működését, rezsiköltségét (víz, villany, fűtés), a templom díszítését, a hittanórák és egyéb rendszeres és alkalmi közösségi összejövetelek költségeit, valamint a plébános, a káplánok, a sekrestyés, a kántor, a gazdasági munkatárs, a gondnok és a takarító fizetését. Ez igen jelentős, éves szinten a 10 millió forintot megközelítő összeg, amelyet a (szegények támogatását is szolgáló) perselypénz közel sem képes fedezni.
Mekkora összegről van szó?
Egyházközségünk képviselőtestülete a Püspöki Kar ajánlása alapján az egyházközségi hozzájárulás mértékét a mindenkori nettó jövedelem 1%-ában határozta meg. Ezt tetszőleges bontásban: akár éves, féléves, negyedéves, havi stb. részletekben lehet Ennél természetesen lehet többet is fizetni, aki számára azonban ez az összeg oly mértékben megterhelő, hogy veszélyeztetné a létfenntartását, kérjük, hogy egy jelképes 1000 Ft befizetésével jelezze a közösséghez tartozását. Az egyházközségi hozzájárulás befizetése elsősorban a „szív ügye”: egyáltalán nem feltétele a szertartásokon és a plébániaközösség eseményein való részvételnek.
Ki tudom váltani az egyházközségi hozzájárulást az egyházi adó 1% révén?
Röviden: nem. Habár az adóbevallással egy időben mindenki rendelkezhet adója 1%-ával valamely egyház javára, ezt a Magyar Katolikus Egyház központi, egészségügyi és szociális intézményeinek fenntartására fordítja. A plébániáknak − amennyiben lehetséges − a saját lábukon kell állniuk, sőt, a jobb anyagi helyzetű plébániák egy központi alapon keresztül segítik az egyházmegye nehezebb helyzetben lévő egyházközségeit.
Hogyan tudom befizetni az egyházközségi hozzájárulást?
- készpénzzel a plébánia irodájában;
- postai „sárga csekken”, amely az irodában kapható;
- banki átutalással: 10702404-75171845-51100005 (CIB Bank), közlemény: egyházközségi hozzájárulás
Adókedvezményt vehetek igénybe az egyházközségi hozzájárulás révén?
Az egyházközségi hozzájárulás befizetésével adókedvezmény nem vehető igénybe! Azonban akinek módjában áll az egyházközségi hozzájárulás megfizetésén túl, az adományával is támogathatja plébániánkat. Az ilyen adomány a törvények értelmében „közcélú adománynak” minősül, mely után adókedvezmény érvényesíthető. Aki érvényesíteni kívánja e kedvezményt, az feltétlenül adja meg adóazonosító jelét, lakcímét, és az „adomány” megjelölést a befizetéskor (csekk és átutalás esetén a közlemény rovatban), hogy a plébánia kiállíthassa számára a szükséges igazolást. Hálásan köszönjük − Isten fizesse meg!